بهترین وبلاگ آموزشی ایران - لنزهای چشمی
بهترین وبلاگ آموزشی ایران
دانلود آهنگ جدید+طنز+جک+اس ام اس جدید+جعبه جواهرات طلا و نقره+شعر طنز+مدل لباس+عکس های جالب و طنز+

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لنزهای چشمی

از لحاظ جنس:

لنزهای سخت ونفوذ پذیر نسبت به گاز(RGP): ایـن نـمـونه تـكامـل یافته لنز نوع سخت قدیمی میباشد. اجازه میدهد اكسیژن به چشمهای شما برسد،دید دقیق تر و واضح تری ارائه میدهند و اغلب اختلالات بینایی را برطرف می سـازد. همچنین نگهداری و مراقبت از آنها آسان تر است.
معایب: تـمایل به لـغزش و خارج گشتن از كانون و مـعمولا نـیـاز به استفاده مداوم برای ایجاد سازگاری.

لنزهای تماسی نرم: از پـلاسـتیكهای انعطاف پذیری ساخته شده اند. معمولا راحت تر و پایدارتر نسبت به RGP می بـاشند كه آنها را برای زندگی پـر جـنـب و جوش، ایده آل نموده است.
معایب: زیاد عمر نمیكنند و تمام اختلالات بینایی را نیز برطرف نمیسازند.

از لحاظ طول عمر:

لنزهای طولانی مصرف: می تـوانـیـد آنهـا را تـا 7 روز بـدون نـیـاز بـه برداشتن( شبانه روزی ) مورد استفاده قرار دهیـد كه در هـر دو نوع سخت و نـرم مـوجـود می باشند.
معایب: تمام اختلالات بینایی را برطرف نمی سازند. عوارض بیشتری داشته و نـیازمند پیگیری منظم توسط پزشك متخصص میباشند.

لنزهای یكبار مصرف: لنزهای تـمـاسی یـكبـار مـصـرف 24 ساعته هـر روز باید تعویض گردند. درحالی كه نوع طولانی مصرف آن را میتوان از 1 تا 6 روز بدون نیاز به برداشتن مورد استفاده قرار داد. ایـن كـار سـبـب كـاهش عـفـونتهای چشمها بواسطه تجمع پروتئین ها و باكتری ها می گردد.
معایب: كاربرد آنها دشوار بوده و دید واضح تری نسبت به دیگر لنـزهـای تـمـاسـی ارائـه نمی دهند.

لنزهای تعویض دوره ای: نوع بادوام تری از لنزهای یكبار مصــرف می باشند. آنها را می تـوان هـر دو هفته یكبار، ماهیانه و یا هر سه ماه یكبار تعویض كرد. از آنجایی كه تمیز كردن آنها آسانتر است، سلامتی چشمها را تضمین میكنند.
معایب: تمام اختلالات بینایی را تصحیح نمیكنند و به وضوح لنزهای RGP نمیباشند.

- آیا لنزهای تماسی تمام اختلالات بینایی را برطرف میكنند؟ لـنـزهـای تماسی قادر است تمام مشكلات بینایــی كه تـوسـط عـیـنـك قـابل رفـع مـی بـاشـد را تـصـحیـح كند خصوصا نوع RGP آنها. ابتدا لنزهای تماسی قادر به تصحیح آستیگماتیسم نـبـودنـد اما لنزهای امروزی را می توان طوری شكل داد كه به اندازه هـر چـشمی در بیاید. حتی افرادی كه نیازمند لنزهای دودیدی ( دو كانونی ) هستند، می تـوانند از لنزهای تماسی بجای عدسیهای دودیدی بهره بگیرند. قسمت بالا برای مشـاهـده فـواصـل دور و قسمت پایین برای مطالعه.

4- آیا می توان همراه با لنز به شنا كردن پرداخت؟ از لـحـاظ اصـول فـنـی بـلـه. اما بهتر است از آن پرهیز كنید. باكتری های هوازی قادرند به لنـز شـما چسبیده و مـنجر به عفونت چشمها گردند. هرگاه شما ناچار به انجام این كار شدید، حتـما از عـینك محافظ استفاده كرده و پس از آن لنز خود ضد عفونی كنید.

5- آیا مشخصات نسخه لنز من همانند مشخصات نسخه عینكم میباشد؟ خیـر. نسخه لنزهای تماسی حاوی اطلاعات فراتری از قدرت كانونی میباشد. شـما هـمچنین می بـاید شـكل و انـدازه كـره چـشـمتان و در صورتی كه آستیگماتیك نیز باشید، شـدت انحرافات و اعوجاج را نیز به حساب آورید.

6- آیا لنزهای تماسی باعث عوارض چشمی میگردند؟ خیر. در صـورتـی كـه شما از دستورالعمل های ارائه شده و طـریـقـه نـگـهـداری صـحیـح لـنـزها بخوبی پیروی كنید. مشكلات نادری هم كه اتفاق می افتند معمولا بسبب عدم استفاده و نـگهداری صحیح از لنزها می باشد. بـرخی افـراد نـیز امـكان دارد به محلول شستشوی لنز آلرژی داشته باشند.

7- آیا امكان دارد لنز پشت چشم گم شود؟ خیر. مـلـتـحمـه چـشـم شـمـا ( غـشاء نازكی كه به سمت داخلی پلك متصل است ) از وارد شـدن هر چـیـزی بـه پشت چشم جلوگیری بعمل می آورد. هرچند این امكان وجود دارد كه بطور موقت اندكی جابجا گردد.

8- چگونه از لنز نگهداری كنیم؟ با ظهور محلول های جـدید شست و شو و مـراقـبت از لنزهای تماسی، این كار بسیار آسان گردیده است.

برای لنزهای نرم:

1- ابتدا دستان خود را بشویید.

2- یكی از لنزها را خارج كرده و با محلـول تـجـویـز شـده تـوسط پزشكتان آن را شست و شو دهید. برخی به مالش و برخی تنها به اسپری كردن محلول برای تمیزی نیاز دارند.

3- لنز را برای بار دوم شست و شو دهید تا مطمئن گردید كه پروتئین و گرد و غبار تجمع یافته روی لنزتان كاملا پاك گردیده باشند.

4- آن را در یك كیس لنز پاكیزه ای قرار دهید كه حاوی محلول ضد عفونی كننده مناسب میباشد.

5- این مراحل را برای لنز دیگر تكرار كنید.

برای لنزهای سخت:

بـه واسطه نوع جنس، لـنـزهـای سـخت پروتئین را به خود جذب نكرده و تمییز كردن آنها راحـت تر مـیباشد. مـعمولا تـنها فرو بردن لنز و خیساندن آن درون محلول كـافی خـواهـد بود. بنابراین پزشكتان تنها یك محلول شست و شو بـشمـا خواهد داد. باید لنزهایتان را هر روز تمیز كنید. لـنـزهای شـبانـه روزی نـیـز بـه مـحـض بـیرون آوردن از چشم باید تمیز گردند.

6- آیا امكان دارد لنزها به بیرون بیافتند؟ خیر.نمونه قدیمی لنزهای سخت گهگاهی از چشمها خارج می شد اما نمونه های امروزی در جای خود ثابت هستند.

7- هر چند وقت یكبار باید لنزها را عوض كرد؟ بـسـتـگـی بـه دوام و طـول عـمـر لـنز دارد. بنابراین از توصیه های پزشكتان را پیروی كنید.

8- هر چند وقت یكبار باید نمره چشم خود را چك كنم؟ بـرای بـررسـی سـلامـتی عمومی چشمهایتان و اطمینان از صحت و كافی بودن نمره آنها به چـك آپ مـنـظم نیاز دارید. پزشكتان جدول زمانی چك آپ ها را به شما خواهد داد.

9- آیا می توان از لنزهای 2 هفته ای بیش از 2 هفته استفاده كرد؟ حتـما دلـیل دارد كه آنها را 2 هفته ای می نامند. شما حتـما بـایـد از یك جفت لنز جدید هر دو هفته یك بار اسـتفاده نمایید تـا از عـفونت كردن چشمانتان جلوگیری و وضوح دید آنها را حفظ كرده باشید.

10- آیا مـی توانم با لنز بخوابم؟ آسیبی به چشمهایم نمی رساند؟ می تـوانـیـد اما شما با این كار خود را در معرض عفونتهای چشمی و خشكی چشم قـرار خـواهـیـد داد. پزشك ممكن است برای شما لنزهای مخصوص استفاده هنگام خواب شبانه تجویز كند اما به چك آپ های مكرر نیازمند خواهید بود.

11- آیا لنزهای تماسی یكبار مصرف بهتر است؟ اغلب مردم از لنزهای یكبارمصرف تعریف و تمجید فراوانی می كنند به 2 علت: اول آنكه تـعـویـض مـكرر از تـجـمـع اجـسـام خـارجی بروی لنز جلوگیری كرده و عوارض لنزها را كاهش می دهد. دوم آنـكه لـنـزهـای یكبار مصرف 24 ساعته به محلول شست و شو نیاز ندارند.

12- آیا استفاده از لنزهای رنگی بدون تجویز پزشك خطرناك است؟ خیر. هـرگـاه از لنزی كه مناسب چشمان شما باشد استفاده كنید، حتـی اگـر بـدون تـجـویـز پـزشـك باشد، ایرادی ندارد ولی استفاده از لنز نامناسب منجر به آسیب چشمهایتان میگردند.

13- آیا لنز بر عینك مزیت دارند؟ آیا با آن واضحتر نمی بینیم؟ لنزها دید واضح تری در اختیار شما قرار میدهند. خصوصا لنزهای RGP. شما اعوجاج لنز را احساس نخواهید كرد و از میدان دید كامل و وسیعتری نسبت به عینك كه تنها از یك دریچه به دنیای خارج ارتباط دارد، برخوردار خواهید بود.

درباره وبلاگ

عكس اخبار و مطالب آموزشی متنوع
لطفا به موضوعات مختلف و صفحات قبل هم مراجعه كنید
مدیر سایت : مدیر سایت محسن

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

My title page contents
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو