بهترین وبلاگ آموزشی ایران - امنیت در شبکه (بخش دوم)
بهترین وبلاگ آموزشی ایران
دانلود آهنگ جدید+طنز+جک+اس ام اس جدید+جعبه جواهرات طلا و نقره+شعر طنز+مدل لباس+عکس های جالب و طنز+

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امنیت در شبکه (بخش دوم)

 

امنیت در شبکه (بخش دوم)

 

در این مقاله به بررسی Windows Authentication خواهیم پرداخت .
همانگونه که در بخش اول این مقاله اشاره گردید ، برنامه های وب
ASP.NET از سه روش عمده به منظور تائید کاربران استفاده می نمایند :

Windows Authentication

Forms Authentication

Passport Authentication

در
Windows Authentication ، برنامه های وب مسئولیتی را در ارتباط با تائید کاربران برعهده نگرفته و این وظیفه تماما" به سیستم عامل ویندوز ، واگذار می گردد. فرآیند تائید کاربران در روش فوق، بصورت زیر است :

کاربر درخواستی مبنی بر دریافت یک صفحه وب ایمن را از برنامه وب ، می نماید .

پس از دریافت درخواست توسط سرویس دهنده وب ،
IIS عملیات بررسی صلاحیت کاربر را انجام خواهد داد . در این راستا ، اطلاعات ارائه شده توسط کاربر در زمان logon ( نام و رمز عبور) ، با اطلاعات موجود بر روی سرویس دهنده وب و یا Domain ، مقایسه می گردد .

در صورتیکه پس از بررسی مدارک ارائه شده توسط کاربر ( نام و رمز عبور ) ، وی به عنوان کاربر غیر مجاز تشخیص داده شود ، درخواست وی نادیده گرفته خواهد شد .

کامپیوتر سرویس گیرنده ، یک جعبه محاوره ای
Logon را تولید و از کاربر درخواست درج اطلاعات مورد نیاز ( نام و رمز عبور ) ، می گردد . پس از درج اطلاعات درخواستی توسط کاربر و ارسال آنان برای سرویس دهنده ، مجددا" IIS بررسی لازم در خصوص صحت آنان را انجام خواهد داد . در صورتیکه صحت اطلاعات ارسالی کاربر ( نام و رمز عبور ) تائید گردد ، IIS درخواست اولیه کاربر را به سمت برنامه وب هدایت می نماید .

در آخرین مرحله و پس از بررسی و تائید صلاحیت کاربر ، صفحه وب درخواستی برای کاربر ارسال می گردد .

مهمترین مزیت روش
Windows Authentication ، استفاده مشترک از یک مدل امنیتی به منظور دستیابی به منابع موجود در شبکه و برنامه های وب است . پس از تعریف و اعطای مجوزهای لازم به کاربر ، امکان دستیابی وی به منابع موجود در شبکه و برنامه های وب بر اساس یک سیستم امنیتی مشابه و یکسان ، فراهم می گردد .
در زمان ایجاد یک پروژه جدید برنامه وب توسط ویژوال استودیو دات نت ، از روش
Windows Authentication بصورت پیش فرض به منظور تائید کاربران استفاده می گردد .پس از ایجاد یک پروژه جدید برنامه وب در ویژوال استودیو دات نت ، فایل Web.Config بصورت اتوماتیک ایجاد می گردد . ( یک فایل XML که اطلاعات متفاوتی را در ارتباط با پیکربندی رنامه وب در خود ذخیره می نماید ) . محتوی پیش فرض این فایل بصورت زیر است ( صرفا" بخشی که با موضوع این مقاله ارتباط دارد ، منعکس می گردد ) :

Web.Config default setting

<authentication mode="Windows" />
<authorization>
<allow users="*" /> <!-- تمامی کاربران -->
</authorization>


در بخش مربوط به عنصر authentication ، سیاست تائید کاربران برنامه های وب مخشص می گردد . برای مشخص نمودن سیاست فوق از خصلت mode مربوط به عنصر authentication ، استفاده شده که می تواند یکی از مقادیر : Windows , Forms ,Passport و یا None را دارا باشد . در بخش authorization ، سیاست های مربوط به کاربران مجاز برنامه وب مشخص می گردد . در این رابطه می توان ، امکان دستیابی و یا عدم دستیابی به برنامه های وب را با مشخص نمودن کاربران و یا با توجه به وظایف آنان ، فراهم نمود. ( استفاده از کاراکتر " * " ، به معنی همه کاربران بوده و کاراکتر "؟" به منزله کاربران ناشناس و غیرمجاز است) . برای آشنائی با عملکرد روش Windows Authentication ، مراحل زیر را دنبال می نمائیم :

بخش
authorization در فایل Web.Config را بصورت زیر تغییر می نمائیم :

Authorization element

<authorization>
<deny users="?" />
</authorization>


تگ های زیر را که یک جدول HTML را تعریف می نمایند ، در فرم وب شروع برنامه وب ، قرار می دهیم :

HTML Table in Startup web form

<TABLE id="tblUser">
<tr>
<TD><STRONG>آیا کاربر تائید شده است ؟</STRONG></TD>
<TD><Span runat="server" id="spnAuthenticated"></Span></TD>
</tr>
<tr>
<TD><STRONG>نام کاربر </STRONG></TD>
<TD><Span runat="server" id="spnUserName"></Span></TD>
</tr>
<tr>
<TD><STRONG>نوع تائید کاربر</STRONG></TD>
<TD><Span runat="server" id="spnAuthenticationtype"></Span></TD>
</tr>
</TABLE>


به حالت Design view سوئیچ نموده و کد زیر را در فایل Code Behind فرم وب شروع برنامه ، قرار می دهیم :

Web form's code-behind file

Private Sub Page_Load( ByVal sender As System.Object,ByVal e As System.EventArgs ) Handles Mybase.Load
spnAuthenticated.InnerText = User.Identity.IsAuthenticated
spnUserName .InnerText = User.Identity.Name
spnAuthenticationType.InnerText = User.Identity.AuthenticationType
End Sub


پس از اجرای پروژه بصورت محلی ، ASP.NET تائید کاربر را بر اساس نام و رمز عبوری که برای ورود به ویندوز استفاده شده است ، انجام خواهد د اد .


پس از اجرای پروژه از راه دور ( مثلا" دستیابی از طریق اینترنت ) ، ASP.NET یک جعبه محاوره ای رادر مرورگر نمایش داده تا از طریق آن نام و رمز عبور کاربر دریافت گردد .


در صورتیکه نام و رمز عبور درج شده توسط کاربر با تعاریف انجام شده در Domain شبکه ، مطابقت نماید ، ASP.NET کاربر را تائید و مجوز لازم به منظور استفاده از برنامه وب صادر خواهد شد . در این رابطه ASP.NET ، یک authorization certificate را به شکل یک کوکی صادر که در حین Session کاربر ، نگهداری و از آن استفاده می گردد. Session کاربر، پس از اتمام زمان Time out و یا بستن مرورگر ، خاتمه می یابد . برنامه وب اجرای خود را متناسب با مجوزهای تعریف شده در ارتباط با Account آغاز می نماید .
روش
Windows integrated authentication در یک شبکه مبتنی بر Domain بهتر کار خواهد کرد . شبکه هائی که از Workgroup استفاده می نمایند ( در مقابل استفاده از Domain ) دارای محدودیت های خاص خود به منظور استفاده از ویژگی های امنیتی ، می باشند. شبکه های مبتنی بر Domain ، از یک کنترل کننده Domain به منظور تائید و معتبرسازی کاربران شبکه ، استفاده می نماید .
با استفاده از امکانات ارائه شده در فایل
Web.Config می توان یک لایه امنیتی مضاعف را ایجاد نمود . دراین راستا ، می توان تنظیمات لازم به منظور دستیابی و یا عدم دستیابی کاربران و یا گروه های خاصی از کاربران را نیز انجام داد .

اعمال محدودیت برای کاربران خاص ( دستیابی و یا عدم دستیابی )
در مواردیکه از روش
Windows integrated authentication استفاده می گردد ، ASP.NET ، لیست تائید موجود در فایل Web.Config را به منظور آگاهی از صلاحیت کاربران شبکه برای استفاده ازبرنامه وب ، بررسی می نماید. کاراکترهای "*" و "؟" دارای معانی خاصی در لیست تائید می باشند : کاراکتر "* " ، نشاندهنده تمامی کاربران و کاراکتر "؟"، نشاندهنده کاربران غیر مجاز( ناشناس) می باشد . مثلا" لیست تائید زیر در Web.Config ، امکان دسـتیابی تمامی کاربران ناشناس به برنامه وب را حذف و می بایست تمامی کاربران به منظور استفاده از برنامه وب ،تائید گردند .

Authorization element

<authorization>
<deny users="?" />
</authorization>


به منظور اعمال محدودیت در دستیابی کاربرانی خاص ،می توان از عنصر <allow> استفاده و اسامی تمامی کاربران مجاز را با صراحت مشخص نمود (اسامی توسط ویرگول از یکدیگر تفکیک می گردند) . پس از معرفی کاربران مجاز با استفاده از عنصر <allow> ، می بایست با بکارگیری عنصر <deny> ، امکان دستیابی به برنامه توسط کاربران غیر مجاز، سلب می گردد .

Authorization element

<authorization>
<allow users="Ali Reaz , Reza Ali " />
<deny users="*" />
</authorization>


لیست مجاز فوق ، امکان دستیابی دو کاربر که اسامی آنان با صراحت مشخص شده است را به برنامه وب خواهد داد. سایر کاربران ، امکان دستیابی به برنامه وب را دارا نخواهند بود ( نقش عنصر deny در مثال فوق ) علاوه بر لیست مجاز فوق که اسامی دو کاربر را مشخص و آنان را برای استفاده از برنامه وب مجاز می نماید ، دو کاربر فوق ، می بایست دارای Account لازم در Domain شبکه نیز باشند .

تائید کاربران بر اساس نوع وظیفه
برای تائید کاربران به منظور استفاده از یک برنامه می توان ، مجوزهای لازم را بر اساس وظیفه آنان در سازمان ، صادر و امکان دستیابی و یا عدم دستیابی را برای آنان فراهم نمود. در ویندوز
NT و XP ، وظایف به اسامی مپ شده تا از این طریق امکان شناسائی گروه های کاربران ، فراهم گردد. ویندوز، چندین گروه را بصورت اتوماتیک از قبل ایجاد می نماید : Administrators ,Users و Guests . در این رابطه می توان از عنصر <roles> در لیست استفاده کنندگان مجاز برنامه وب در فایل Web.Config استفاده و امکان دستیابی به یک برنامه را با توجه به وظایف کاربر ، فراهم نمود. مثلا" لیست زیر، امکان دستیابی به برنامه وب را صرفا" برای کاربرانی که به عنوان Administrator به شبکه وارد می شوند ، فراهم می نماید.

Authorization element

<authorization>
<allow roles ="Administrators" />
<deny users="*" />
</authorization>


پس از تائید کاربر و صدور مجوز لازم به منظور استفاده از برنامه وب ، می توان با استفاده از خصلت Identity مربوط به شی User ، هویت کاربر ( نام و نوع وظیفه ) را از طریق برنامه شناسائی نمود.خصلت فوق، یک شی را که شامل اطلاعات مربوط به نام و وظیفه کاربراست را برمی گرداند .

Web form's code-behind file

Private Sub Page_Load( ByVal sender As System.Object,ByVal e As System.EventArgs ) Handles Mybase.Load
spnAuthenticated.InnerText = User.Identity.IsAuthenticated
spnUserName .InnerText = User.Identity.Name
spnAuthenticationType.InnerText = User.Identity.AuthenticationType
End Sub


به منظور آگاهی و انجام عملیات لازم با توجه به نوع وظیفه کاربر که از برنامه وب استفاده می نماید ، می توان از متد IsInRole شی User ، استفاده نمود .

IsInRole method

If User.IsInRole("Administrators" Then
'انجام عملیات دلخواه
End If


استفاده از تنظیمات IIS به همراه Windows Authentication
تنظیمات
Authorization در فایل Web.Config با تنظیمات انجام شده در IIS با یکدیگر Overlap می شوند . در صورتیکه Authorization هم در فایل Web.Config و هم توسط IIS تنظیم شده باشد ، در ابتدا تنظیمات IIS بررسی و در ادامه تنظیمات موجود در فایل Web.Config ، مورد توجه قرار خواهند گرفت. به منظور مشاهده تنظیمات authorization در IIS مراحل زیر را دنبال می نمائیم :

در
IIS بر روی فولدر برنامه وب کلیک سمت راست نموده و در ادامه گزینه Properties را انتخاب می نمائیم . برنامه IIS در ادامه جعبه محاوره ای Properties مربوط به فولدر را نمایش خواهد داد .

بر روی
Directory Security Tab کلیک و در ادامه دکمه Edit را در گروه Anonymous Access And Authentication Control کلیک می نمائیم . IIS ، جعبه محاوره ای Authentication Methods را نمایش خواهد داد .

اولین گروه از تنظیمات در جعبه محاوره ای ، کنترل دستیابی
Anonymous را انجام می دهد ( همه کاربران ). غیر فعال نمودن گزینه فوق ، معادل <"?" = deny User > در فایل Web.config است.

Check Box های موجود در قسمت دوم جعبه محاوره ای ، مجاز بودن برنامه به منظور استفاده از Basic و یا Digest Authentication را علاوه بر Windows Authentication ، مشخص می نماید. روش های فوق ، ایمنی بمراتب کمتری را نسبت به Windows Integrated ارائه می نمایند .می توان چندین روش authentication را در IIS فعال نمود . در صورتیکه چندین روش فعال شده باشد ، می توان با استفاده از متد AuthenticationType مربوط به شی Identity ، از روش استفاده شده به منظور تائید کاربر ، آگاهی یافت .

AuthenticationType method

Response.Write(User.Identity.AuthenticationType)

 

 

##############################

برای دستیابی به بقیه مطالب به لینک زیر مراجعه کنید:

http://pasonfarda.mihanblog.com/Cat/67.aspx

درباره وبلاگ

عكس اخبار و مطالب آموزشی متنوع
لطفا به موضوعات مختلف و صفحات قبل هم مراجعه كنید
مدیر سایت : مدیر سایت محسن

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

My title page contents
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic