بهترین وبلاگ آموزشی ایران - كارافرینی و اشتغال و استراتژیك شغلی
بهترین وبلاگ آموزشی ایران
دانلود آهنگ جدید+طنز+جک+اس ام اس جدید+جعبه جواهرات طلا و نقره+شعر طنز+مدل لباس+عکس های جالب و طنز+

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كارافرینی و اشتغال و استراتژیك شغلی

انتخاب شغل و آمادگی براش اشتغال یكی از مهم‌ترین تكالیف مربوط به دوران رشد است كه نوجوانان در جوامع مختلف به ویژه در جوامع صنعتی با آن مواجه هستند. اگرچه این مسأله همیشه برای پسران مصداق داشته، اما در سال‌های اخیر برای دختران نیز اهمیت پیدا كرده است. ولی متأسفانه نوجوانان اطلاعات كمی در مورد مشاغل و چگونگی انتخاب یك شغل دارند.

این موضوع نه تنها باعث سردرگمی جوانان در انتخاب شغل می‌شود، بلكه بسیاری از افراد میان‌سال نیز گاه تا سن 40 سالگی نمی‌توانند به یك انتخاب بهینه دست پیدا كنند. انتخاب درست مسیر شغلی می‌تواند انسان را در مسیر زندگی خانوادگی و اجتماعی موفق گرداند و یك شادكامی بی‌حد و حصر در سرتاسر زندگی هم برای شخص هم برای اعضای خانواده او و حتی اطرافیانش به ارمغان آورد، در حالی كه انتخاب ادرست این مسیر می‌تواند باعث بروز مشكلاتی از قبیل افسردگی دایمی، نارضایتی از شغل، ناامیدی، ناكامی در نیل به آرزوها، عدم موفقیت در تأمین مخارج خانواده، مشكلات زناشویی و ... به بار آورد.

به طور كلی دو روش برای اشتغال بر سر راه جوانان وجود دارد:

روش منفعلانه: این كه پس از پایان تحصیلات از طریق رسانه‌ها در جست‌وجوی كار باشند و در اولین سازمانی كه آن‌ها را استخدام می‌كنند، مشغول به كار شوند.

روش فعالانه: این كه در زمان مناسب شغل مورد نظر خود را انتخاب كرده و سپس برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی و تلاش كنند.

"برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال" چیست؟

"برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال" در درجه اول فعالیتی است از نوع برنامه‌ریزی. یعنی مشخص كردن فعالیت‌های لازم برای رسیدن به اهداف.

به عنوان مثال برنامه‌ریزی كنكور یعنی مشخص كردن مجموعه فعالیت‌هایی كه برای قبولی در كنكور باید انجام شوند. برنامه‌ریزی شغلی نیز فرآیندی است كه طی آن اهدافی را كه در مورد اشتغال دارید، تدوین و بر مبنای آن‌ها فعالیت‌های لازم را مشخص می‌كنید.

در درجه دوم فعالیتی است از نوع استراتژیك. در این نوع برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف، بر اساس خودشناسی و محیط شناسی كلیه گزیه‌های پیش رو مورد بررسی قرار گرفته و مناس‌ترین آن‌ها (نه لزوماً بهترین آن‌ها) انتخاب می‌شوند.

"مراحل برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال":

بسیاری از افراد تصمیم‌های شغلی خود را از طریق مشاهده دنیای اطراف و تلاش برای تطابق خودشان با این دنیا اتخاذ می‌كنند. این امر مخالف كاری است كه واقعاً باید انجام شود. بهترین مسیر شغلی فرآیندی است كه از درون آغاز می‌شود. شما باید از مهارت‌ها استعدادها، توانایی‌ها، امكانات و ویژگی‌های منحصر به فردتان آگاه شوید چون این خودآگاهی چرخه‌ای است كه فرد را به سمت یك شغل رضایت‌بخش هدایت می‌:ند:

1. مشخص كردن اهداف كلی زندگی و اهداف شغلی.

2. خودشناسی: شناخت علایق، استعدادها، توانایی‌ها و محدودیت‌ها (نقاط قوت و ضعف).

3. شناخت فرصت‌ها و تهدیدات محیطی (سوق‌دهنده‌ها و بازدارنده‌ها).

4. شناخت گزینه‌های پیش رو.

5. انتخاب مسیر شغلی با استفاده از تكنیك‌های مختلف.

6. گرفتن بازخورد و اصلاح مسیر.

مزایای "برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال":

"برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال" به ما كمك می‌كند تا از اشتغال پلی بسازیم به سوی كمال. به عبارت دیگر از طریق برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال می‌توانیم از كلیه استعدادها و توانایی‌های خود بهره‌برداری كرده و یك موفقیت همه جانبه در تمام ابعاد زندگی برای خود فراهم كنیم. كم‌ترین مزیت برنامه‌ریزی شغلی، به حداقل رساندن مشكلات شغلی است.

آمارهای رسمی و غیررسمی حكایت از آن دارند كه اغلب افراد صرف‌نظر از سن و جنس، حداقل با یكی از مشكلات زیر مواجه هستند:

1. بیكاری یا اشتغال دیرهنگام.

2. نارضایتی از شغل (نبود تناسب بین شخصیت و استعدادهای شاغل با شغل).

3. اشتغال در زمینه‌ای غیر از زمینه تخصص فراگرفته شده.

4. سردرگمی در انتخاب شغل.

5. جابه‌جایی و تغییر مكرر شغل.

6. نبود تناسب بین درآمد با هزینه‌های متناسب با سن فرد.

از مهم‌ترین دلایل بروز مشكلات شغلی موارد زیر را می‌توان نام برد:

1- غافل ماندن از برنامه‌ریزی شغلی در سن برنامه‌ریزی و به دنبال آن مشكل پیدا كرن در سن اشتغال: بهترین سن برای شروع برنامه‌ریزی شغلی 17 الی 20 سال است. در حالی كه تقریباً تمام جوانان در این سنین در گرماگرم كنكور و هیجان‌های دوران اولیه دانشجویی هستند. پس از فراغت از تحصیل، مشكلات اشتغال كم‌كم خودنمایی می‌كنند: بیكاری یا اشتغال دیرهنگام، نارضایتی از شغل، سردرگمی در انتخاب شغل، جابه‌}ایی و تغییر مكرر شغل و ...

حتی اگر بر تمام این مشكلات غلبه كنند، آخرین دیو چنان حمله‌ور می‌شود كه گاه تا آخر عمر با آن دست به گریبان می‌مانند: "نامتناسب بودن درآمد با هزینه‌های زندگی".

بعضی از بیماری‌ها را پس از بروز، با دارو می‌توان علاج كرد، ولی بعضی دیگر را كه اتفاقاً خطرناك‌تر نیز هستند، پس از بروز نمی‌توان علاج كرد، بلكه در دوران كودكی و حتی نوزادی باید از طریق واكسیناسیون پیشگیری كرد. تجربه و تحقیقات نشان دهنده این واقعیت است كه مشكلات شغلی مانند بیماری‌های نوع دوم هستند.

2- تك‌برنامه بودن: تصور غالب جوانان این است كه تنها راه برای رسیدن به اشتغال موفق و داشتن شغل خوب، اخذ مدارك دانشگاهی است. لذا تنها برنامه‌ای كه می‌توانند داشته باشند این است كه: "تا جایی كه می‌توانیم باید به تحصیلات خود ادامه دهیم و بلافاصله پس از فراغت از تحصیل، دعوت‌نامه‌های استخدامی از سازمان‌ها و شركت‌ها به دست‌مان خواهد رسید. پس از بررسی این دعوت‌نامه‌ها یكی از آن‌ها را انتخاب می‌كنیم."

3- غافل ماندن از شغل‌های پنهان و غیرمعروف: آرزوهای شغلی اكثر جوانان فقط در مورد شغل‌هایی است كه معروف و در معرض دید مردم هستند. مانند: كارمندی، فروشندگی، مهندسی، پزشكی و فقط برای رسیدن به این شغل‌ها برنامه‌ریزی می‌كنند، در حالی كه این فرصت‌های شغلی ظرفیت محدودی دارند و بسیاری از جوانان در صف انتظار این فرصت‌ها، عمر گرانبهای خود را سپری می‌كنند. از طرف دیگر بسیاری فرصت‌های شغلی دیگری هستند كه فقط به دلیل پنهان بودن از معرض دید مردم دچار كمبود متقاضی‌اند.

4- دور بودن از واقعیات زندگی و اجتماع و به سر بردن در تخیلات و آرزوها در سن انتخاب و برنامه‌ریزی شغلی.

5- برآورده كردن آرزوهای والدین: یكی دیگر از عوامل بروز مشكلات شغلی جوانان برآورده كردن آرزوهای والدین است. بسیاری از جوانان مجبورند رشته تحصیلی‌ای را برگزینند كه والدین‌شان به آن‌ها دیكته كرده‌اند. لذا مجبورند برای شغلی كه نه استعدادش را دارند و نه علاقه‌ای به آن دارند برنامه‌ریزی نمایند صرفاً به دلیل این كه آرزوهای پدر و مادر خود را برآورده كنند.

6- به دنبال عناوین رفتن به جای این كه به دنبال شغل برویم.

7- تفاوت قایل نشدن بین شغل (یا مسیر شغلی) با تخصص.

"برنامه‌ریزی استراتژیك اشتغال" برای چه كسانی مناسب است؟

دانش‌آموزان سال سوم و پیش‌دانشگاهی: عموم دانش‌آموزان گمان می‌كنند كه انتخاب تخصص همان انتخاب شغل است. بنابراین با انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل نیز كرده‌اند. به عنوان مثال اگر شخصی مهندس مكانیك باشد به این معنی است كه شغل او نیز مهندسی مكانیك خواهد بود. در حالی كه مهندسی مكانیك صرفاً یك تخصص و یك مدرك دانشگاهی است و باید دانست كه تخصص فقط یكی از عناصر تشكیل دهنده شغل است.

كلیه كسانی كه در آزمون ورودی دانشگاه‌‌ها امتیاز كافی را كسب نكرده‌اند: در یك دوره خاص داشتن تخصص دانشگاهی و حتی داشتن مدرك دانشگاهی بدون داشتن تخصص، شرط لازم و كافی برای تسخیر شغل‌های خوب بود. ولی آن دوره، مدتی است كه به پایان رسیده. اكنون شرط لازم برای تسخیر شغل‌های خوب كسب آموزش‌ها و مهارت‌هایی است كه به ندرت در دانشگاه‌ها یافت می‌شوند. اكنون برخی از كسانی كه در اشتغال خود موفق هستند، موفقیت شغلی خود را مدیون مردودی در كنكور دانشگاه‌ها می‌دانند.

دانشجویان: اگر این گروه از جوانان بدانند كه پس از فراغت از تحصیل چه گزینه‌هایی برای اشتغال پیش روی‌شان خواهد بود، نه تنها می‌توانند تخصص خود را ساماندهی و هدفدار كنند، بلكه این فرصت را خواهند داشت تا الزامات شغل مورد نظر خود را در دوران دانشجویی فراهم كند.

همه افرادی كه شاغلند ولی در جست‌وجوی شغل بهتری هستند: در بازار كار بسیار متغیر امروزی، فرصت‌های بی‌شماری وجود دارد. به همین دلیل گاهی اوقات مردم وسوسه می‌شوند و نخستین فرصت شغلی جذابی را كه می‌یابند، قبول می‌كنند. اما آن‌ها نمی‌دانند كه ممكن است با این كار خود را از رسیدن به شغل بهتری كه لیاقتش را دارند، محروم كنند. گاهی اوقات باید به فرصت‌های شغلی كه ممكن است ناآشنا و یا حتی ترسناك باشند، به طور جدیتری نگاه كرد.

سخن آخر:

اغلب افراد به دنبال برنامه‌ریزی بلندمدت نیستند و همین طور كمتر كسی توانایی پذیرش اهداف بلندمدت را دارد. اغلب افراد دوست دارند اهدافی را برگزینند كه بلافاصله نتیجه آن را به چشم ببینند. به عنوان مثال در جست‌وجوی كلاس‌هایی هستند كه در ده جلسه آن‌ها را تبدیل به یك انگلیسی زبان مادر زاد كند. یا خریدار داروهایی هستند كه ظرف ده روز برای‌شان بیست كیلوگرم كاهش وزن به ارمغان آورد. ولی همیشه افراد دوراندیش اهداف بزرگ و برنامه‌ریزی بلندمدت را ترجیح داده‌اند و سپس با گام‌های آهسته و پیوسته خود قله‌های شادكامی و موفقیت را فتح كرده‌اند.

منبع: راسخون

 

درباره وبلاگ

عكس اخبار و مطالب آموزشی متنوع
لطفا به موضوعات مختلف و صفحات قبل هم مراجعه كنید
مدیر سایت : مدیر سایت محسن

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

My title page contents
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic